Rasy kotów

Kot bengalski – cena, charakter, zdrowie

kot bengalski

Współczesny kot bengalski jest efektem kilkudziesięciu lat starannej hodowli. Z wyglądu przypomina swojego dzikiego przodka. Jest to jednak wyjątkowo przyjazne zwierzę. Koty bengalskie spędzają dużo czasu na zabawie i poznawaniu otoczenia. To niezwykle zwinne i energiczne zwierzęta, które uwielbiają aktywność. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj charakterystykę oraz cenę kotów bengalskich!

Ile kosztują koty bengalskie?

Decydujesz się na zakup kota bengalskiego? Koniecznie wybierz kocięta od hodowcy, który nie tylko dba o zdrowie i wygląd swoich zwierząt, ale także przykłada dużą uwagę do ich socjalizacji. Bengale powinny mieć kontakt z człowiekiem już od pierwszych dni życia. Ceny kociąt z wysokiej klasy hodowli zaczynają się od 3 500 zł, ale mogą być znacznie wyższe. Należy pamiętać, że kot bengalski od hodowcy cieszącego się dobrą opinią ma zapewnioną opiekę weterynaryjną i właściwe żywienie, co generuje koszty i ma wpływ na cenę zwierzęcia. Matka kociąt również jest traktowana w ten sposób przez całe swoje życie.

Jaki charakter mają koty bengalskie?

Kot bengalski ma dziki i zadziorny wygląd, ale natura przedstawicieli tego gatunku kotów jest wyjątkowo przyjazna. Zwierzęta podchodzą do ludzi ostrożnie, ale gdy już przyzwyczają się do właściciela, pozostają mu wierne na zawsze. Bengale są kotami inteligentnymi. Są oddane nie tylko ludziom, ale i otoczeniu. Nie lubią zmian, dlatego trzeba zapewnić im stabilizację. W stosunku do ludzi samce są bardziej przyjazne niż samice. Kocice z kolei mają tendencję do bycia bardziej zdystansowanymi.

Koty bengalskie odziedziczyły po swoich przodkach ciekawski charakter. Uwielbiają odkrywać nowe zakątki domu i ogrodu, nieustannie szukając wyzwań i przygód. Koty bengalskie mają elastyczne i sprężyste ciała, dlatego potrzebują przedmiotów do wspinania, aby uwolnić swoją energię.

Bengale uwielbiają wodę i są dobrymi pływakami. Ponadto wykorzystują wodę do załatwiania swoich fizjologicznych spraw. W taki sposób maskują zapach moczu. Urządzając miejsce dla kota należy pamiętać, że kuweta nie powinna znajdować się w pobliżu misek z jedzeniem i wodą.

Zdrowie kotów bengalskich

Koty bengalskie są ogólnie zdrową rasą kotów. Ich średnia długość życia wynosi od 9 do 15 lat. Przy odpowiedniej opiece i żywieniu zwierzęta te mogą żyć wystarczająco długo, aby być ze swoimi właścicielami do końca życia.

To to dość młoda rasa, u której nie stwierdzono dotychczas schorzeń genetycznych. Mogą jednak występować problemy z zębami i dziąsłami. W niewielu przypadkach odnotowano też choroby takie jak niedobór kinazy pirogronianowej czy degeneracja siatkówki.Jeśli nadal zastanawiasz się, jaką rasę wybrać sprawdź także charakterystykę kota rosyjskiego oraz Maine Coona.

Autor

Moje teksty

Hej! Jestem Iga i uwielbiam zwierzęta, szczególnie te z zoo. Kiedy tylko mam wolną chwilę, staram się odwiedzać różne ogrody zoologiczne i poznawać ciekawe gatunki. A później przelwam swoje spostrzeżenia i przemyślenia na papier - a raczej klawiaturę - i dzielę się nimi z Wami w moich artykułach.