Rasy kotów

Kot rosyjski – cena, charakter, zdrowie

kot rosyjski

Ile kosztuje kot rosyjski niebieski?

Niebieskie koty rosyjskie kosztują od 2 do 2,5 tysiąca złotych. Kot bez rodowodu będzie kosztował zwykle tyle samo, ale nowy właściciel nie ma gwarancji, że jest to kot rasowy, a tylko w typie tej rasy. Kot „w typie rasy” może być obciążony chorobami, które ujawniają się z czasem. Są to osobniki pochodzące z pseudohodowli. Nie będą nadawać się do dalszego rozrodu. Z tego powodu mogą być sprzedawane po niższej cenie.

Kot rosyjski niebieski charakter

Niebieski kot rosyjski charakteryzuje się niesamowitą lojalnością wobec swojego właściciela, którego wybiera jako towarzysza na całe życie. Nie jest to odpowiednie zwierzę dla osób, które pracują cały dzień, ponieważ wymaga wiele uwagi i czułości od swojego opiekuna. Zawsze chętnie uczestniczy we wszystkich domowych obowiązkach i czynnościach – w tym sprzątaniu, gotowaniu i wizytach w łazience. Przytulanie się, proszenie o pieszczoty, wspólne spanie i budzenie się to norma.

Właściciel kota jest zobowiązany do zapewnienia mu dużej ilości zabaw i stymulacji intelektualnej. Rosyjski kot niebieski jest inteligentny i szybko uczy się nowych rzeczy – reaguje na swoje imię, aportuje i chodzi na smyczy. Ze względu na swoją naturalną ciekawość i uważność kot może się szybko znudzić, dlatego trzeba często zmieniać zabawy, a niektóre zabawki ukrywać na jakiś czas. Taka cecha kota zmusza opiekuna do pomysłowości. Warto zaopatrzyć się np. w wędki dla kotów.

Jest to rasa o niezwykłej gibkości i zwinności, którą koty chętnie demonstrują. Lubią się wspinać, szczególnie na wysokie miejsca, ponieważ czuje się bezpiecznie obserwując otoczenie z góry. Muszą zwiedzić każdy zakątek domu, a najlepszym miejscem dla niego jest koci plac zabaw zbudowany z półek na ścianie. Osobniki tej rasy nie przepadają za częstymi zmianami, nowymi miejscami i podróżami. Koty te są wrażliwe i dłuższy brak uwagi może doprowadzić do kociej depresji. Są bardzo przywiązane do znanego im środowiska i ludzi.

Rosyjski niebieski jest wdzięcznym arystokratą. Miauczy co jakiś czas, aby przypomnieć o swojej obecności. Rasa ta posiada naturalną empatię dla swojego opiekuna. Potrafi odczytać nastrój i uczucia swojego właściciela. Z upływem czasu kot nie traci swojej żywiołowości ani chęci do zabawy, a jego charakterystyczny uśmiech jest niepowtarzalny.

Zdrowie rosyjskich niebieskich

Naturalne koty rosyjskie niebieskie znane są z dobrego zdrowia i długiego życia. Nie mają skłonności do dziedziczenia chorób, są wytrzymałe i silne. Jednak jako koty domowe mogą mieć tendencję do odwadniania się, co może skutkować w przyszłości problemami z układem moczowym. Przewlekła niewydolność nerek stosunkowo często występuje u kotów rosyjskich, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Jednym z najskuteczniejszych środków zapobiegawczych jest zainstalowanie fontanny dla kota i zachęcanie go do picia. Konieczne są również regularne konsultacje weterynaryjne.

Dieta tej rasy jest podobna jak w przypadku innych kotów, np. kota bengalskiego czy kota syberyjskiego. Powinna być jak najbardziej naturalna, z dużą ilością mięsa i niewielką ilością węglowodanów. Najlepszym rozwiązaniem jest mokra karma bez zbóż. Do każdej porcji warto dodać odrobinę wody.

Autor

Moje teksty

Hej! Jestem Iga i uwielbiam zwierzęta, szczególnie te z zoo. Kiedy tylko mam wolną chwilę, staram się odwiedzać różne ogrody zoologiczne i poznawać ciekawe gatunki. A później przelwam swoje spostrzeżenia i przemyślenia na papier - a raczej klawiaturę - i dzielę się nimi z Wami w moich artykułach.