Rasy kotów

Kot syberyjski – cena, charakter, zdrowie

kot syberyjski

Kot syberyjski jest rasą długowieczną. Ze względu na obfitość puszystego futra i lekko zaokrąglony kształt ciała, ich sylwetka jest żartobliwie porównywana do beczułki. Są to jednak zwinne i energiczne zwierzęta. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czym jeszcze charakteryzuje się ta rasa.

Kot syberyjski – cena

Cena kociąt zależy od renomy i wielkości hodowli. Każdy tytuł uzyskany przez hodowcę na wystawach podnosi jej pozycję i jednocześnie zwiększa wartość kociąt. Cena kota syberyjskiego to zakres od 3500 zł do 5000 zł. Koty przeznaczone do rozmnażania są jeszcze droższe, a ich cena może sięgać aż 6000 zł.

Kupując przyjaciela na całe życie, bardzo ważne jest, aby podejść do tego racjonalnie i dokonać dobrego wyboru. Koszt kota syberyjskiego może wydawać się wysoki, jednak zakup ten może w znacznym stopniu wpłynąć na zdrowie i kondycję pupila. Wydatki na wyprawkę dla kociaka to około 500 złotych, a miesięczny koszt jego utrzymania to około 300 złotych. Na wysokość tej kwoty składa się m.in. karma dla kota i żwirek. Co pół roku należy wykonywać rutynowe badania kontrolne kota, które zwykle kosztują 300 – 400 zł. Należy pamiętać, aby zawsze mieć w zapasie trochę pieniędzy na niespodziewane wydatki związane z kotem, takie jak nieplanowana wizyta u weterynarza.

Koty syberyjskie – charakter

Koty syberyjskie są energiczne, aktywne, towarzyskie, czułe i pełne temperamentu. Są świetnymi myśliwymi, przez co chętnie korzystają z zabawek do aportowania, takich jak piłki czy wędki dla kotów.

Koty uwielbiają się wspinać i skakać. Dlatego należy zapewnić im odpowiednie warunki do takiej rozrywki. Najważniejszymi elementami są wysokie i solidne drapaki. Uwielbiają spać na dużych wysokościach, w odosobnieniu i z dala od zgiełku domowych czynności. Przytulne legowiska są dla nich idealne.

Koty syberyjskie są inteligentne i szybko uczą się właściwego zachowania. Kochający właściciel nauczy je, czego się od nich oczekuje. A pozytywne wzmocnienie – na przykład w postaci kocich smakołyków – może ogromnie pomóc. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne produkty do tresury kotów, które w swoim składzie mają np. naturalną kocimiętkę.

Kot syberyjski – zdrowie

Koty syberyjskie żyją średnio około 15-20 lat. Dotykają ich podobne problemy zdrowotne jak inne koty, np. kota bengalskiego, Maine Coona czy kota rosyjskiego. Ta rasa najbardziej narażone są na kardiomiopatię, niedobór kinazy pirogramu oraz FUS – grupę chorób, wśród których wymienia się m.in. zakażenie dróg moczowych i choroby dolnych dróg moczowych.

Jeśli mówimy o utrzymaniu kota w doskonałej kondycji, to pielęgnacja jest jej głównym elementem. Poza okresami, kiedy kot linieje i trzeba czesać go każdego dnia (wiosna i jesień), należy szczotkować go raz w tygodniu. Pomoże w tym odpowiedni grzebień dla kotów. Czyszczenie zębów jest również ważne dla jego zdrowia.