Rasy kotów

Angora Turecka – cena, charakter, zdrowie 

angora turecka

Angory tureckie nie są jedną z najpopularniejszych ras. Nie trzeba jednak jechać do Turcji, by kupić jednego z przedstawicieli tej rasy. Hodowli angor jest coraz więcej w całej Europie, w tym także w Polsce. Sprawdź najważniejsze informacje na temat tej rasy!

Angora turecka – cena

Wybór odpowiedniej hodowli ma duże znaczenie, nie tylko ze względu na cenę kociąt. Profesjonalni hodowcy dbają o wychowanie swoich podopiecznych, odpowiednie parowanie ich, przestrzegają dopasowanej diety i dbają o ich zdrowie. Generuje to spore koszty, co powoduje, że za kociaka z rodowodem należy zapłacić około 1500 złotych. Należy stronić od “hodowców” wystawiających na sprzedaż koty bez dokumentów czy też w znacznie niższej cenie.

Pamiętaj też, żę odpowiedzialny hodowca posiada pełną historię medyczną oraz inną dokumentację każdego z posiadanych zwierząt, którą bez problemu Ci udostępni. Ponadto nie sprzeda Ci kotka, dopóki też nie osiągnie 12. tygodnia życia. To czas czas, kiedy maluch powinien być przy matce razem ze swoim rodzeństwem.

→→→ Sprawdź też, ile kosztuje Nebelung!

Angora turecka – charakter

Koty tej rasy znane są z dużej inteligencji. Uwielbiają głaskanie i inne pieszczoty dostarczane przez opiekuna, ale niezbędna jest im również właściwa stymulacja intelektualna. Są zawsze chętne do zabawy, która wymaga wysiłku umysłowego. Lubią szukać ukrytych przekąsek, ale nie odmówią tradycyjnej zabawy z wędką, piłeczkami czy myszkami. Angory bardzo przywiązują się do ludzi i towarzyszą im na każdym kroku. Są żywiołowo i przyjacielskie. Wymagają jednak również wiele uwagi. Nawet podczas zabawy nie okazują agresji i doskonale dopasowują się do swoich opiekunów, dlatego poświęcanie im czasu to sama przyjemność. Jest to rasa świetna dla rodzin z dziećmi. Koty uwielbiają się z nimi bawić.

W angorach, jak i w innych kotach, pozostał jednak dziki instynkt, który pcha je w stronę nowych przygód. Nie wolno więc wypuszczać kotów tej rasy wolno na zewnątrz, gdyż może być to dla nich niebezpieczne. Angora jest bardzo ufna – mruczy i podnosi ogon nawet w stosunku do zupełnie obcych osób.

→→→ Poznaj charakter amerykańskiego bobtaila!

Angora turecka – zdrowie

Jedną z dziedzicznym chorób, które występują u kotów tej rasy jest ataksja, czyli niezborność ruchów. Objawia się ona utratą kontroli nad mięśniami i brakiem koordynacji. Wiele dotkniętych nią osobników niestety umiera. Jednak mając troskliwą opiekę i pielęgnację właściciela i weterynarza oraz odpowiednie warunki bytowe, koty mogą żyć z tą chorobą wiele lat. Jest to schorzenie wrodzone, dlatego dorosłe osobniki nie mogą na nią zachorować.

Inne dziedziczne choroby u angor to m.in. zaburzenia słuchu lub nawet głuchota oraz zaburzenia równowagi. Są to schorzenia spotykane często u kotów o białym zabarwieniu sierści.→→→ Ile żyje kot norweski leśny?

Autor

Moje teksty

Hej! Jestem Iga i uwielbiam zwierzęta, szczególnie te z zoo. Kiedy tylko mam wolną chwilę, staram się odwiedzać różne ogrody zoologiczne i poznawać ciekawe gatunki. A później przelwam swoje spostrzeżenia i przemyślenia na papier - a raczej klawiaturę - i dzielę się nimi z Wami w moich artykułach.