Rasy kotów

Kot perski – cena, charakter, zdrowie

kot perski

Koty perskie to potomkowie swoich dzikich przodków, żyjących na terenie dawnej Persji. W Europie rasa ta pojawiła się stosunkowo wcześnie, bo w XVIII wieku. Od tego czasu nieustannie zdobywa kolejnych miłośników. Przeczytaj artykuł i dowiedz się przydatnych informacji na temat kotów perskich!

Kot perski – cena

Ze względu na duże ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u persów, ważne jest, aby wybrać renomowanego i odpowiedniego hodowcę. W hodowli powinny być dostępne aktualne wyniki badań kotów (rodziców i dziadków kociąt), które zostaną przedstawione przyszłemu właścicielowi. Kot perski kosztuje od 1500 do 3000 zł, w zależności od hodowcy i innych czynników. Rekordowe ceny mogą sięgać 5000 zł.

→→→ Chcesz kupić czworonożnego przyjaciela? Sprawdź też, ile kosztuje kot syjamski!

Kot perski – charakter

Persy to łagodne olbrzymy, podobnie jak koty rasy Maine Coon. Są to zwierzęta, które uwielbiają zabawę. Uznawane są za spokojne stworzenia, które nie lubią zachowywać się głośno i domagać się uwagi od swoich opiekunów. Są bardzo czułe, lubią pieszczoty i przytulanie. Dość szybko przystosowują się do zmiany otoczenia, o ile są ze znanym i ukochanym człowiekiem.

Koty perskie znane są ze swojej delikatności i cierpliwości. Te cechy sprawiają, że dogadują się z dziećmi i innymi przyjaznymi zwierzętami. Są potężnym wsparciem dla osób chorych, a ich empatia wykorzystywana jest w felinoterapii.

Kot perski doskonale radzi sobie w mieszkaniu. Nie lubi wychodzić sam na dwór, ponieważ jego futro brudzi się i przykleja do wszystkiego. Persy nie lubią też wspinać się na drzewa, więc trudno byłoby im uciec, gdyby zaistniała taka konieczność. Nie lubią wariacji w powietrzu.

→→→ Przeczytaj też: Ragdoll – cena, charakter, zdrowie.

Kot perski – zdrowie

Przed zakupem kociaka perskiego należy sprawdzić dokumenty, które obrazują wyniki badań i testów zdrowotnych. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wyboru kociaka z odziedziczonymi chorobami genetycznymi, które są bardzo powszechne w tej rasie.

Persy są szczególnie podatne na choroby serca i wątroby (takie jak kardiomiopatia, przetrwały przewód Botalla) oraz policystowatość nerek. Ich spłaszczone pyszczki mogą powodować problemy z oddychaniem i łzawieniem oczu. W okresie letnim szczególnie ważne jest, aby mieć oko na koty perskie. Ich budowa ciała sprawia, że są bardzo podatne na udar cieplny, duszności i przegrzanie. Koniecznie trzeba zapewnić im chłodne miejsce w cieniu i jak największy przepływ powietrza. Niezwykle przydatne są maty chłodzące lub mokre ręczniki rozłożone na ziemi. W takich chwilach absolutnie nie wolno wyprowadzać tych kotów na zewnątrz.

W przypadku tej rasy zdarza, że młode kotki przychodzą na świat z rozszczepieniem podniebienia.