Rasy kotów

Maine coon – cena, charakter, zdrowie

main-coon

Maine coon to jedna z największych ras kotów, która uwodzi niesamowitym wyglądem i usposobieniem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile kosztuje kot tej rasy, jaki ma charakter oraz czego możesz się spodziewać w kwestiach zdrowotnych.

Ile kosztują Maine coony?

Cena Maine Coona zależna jest głównie od hodowli. Znaczenie ma też to, czy osobnik jest przeznaczony do dalszego rozrodu. Jeśli nie, koszt zakupu powinien wynosić około 1000–2000 zł. Przy zakupie kota w tej drugiej opcji cena może przekraczać 2500 zł. Jest ona uwarunkowana przez wiele czynników, takich jak opieka weterynaryjna oraz kociętami, zapewnienie im odpowiedniego żywienia oraz czasu na socjalizację. Duże znacznie ma też renoma hodowcy.

Kluczowe jest sprawdzenie hodowli zwierząt przed podjęciem decyzji o zakupie, a najlepszym sposobem na to jest samodzielne odwiedzenie placówki. Jeśli myślisz o pozyskaniu kota, dowiedz się o historii zdrowia jego rodziców. Czy rodzice mieli wykonane badania genetyczne w kierunku kardiomiopatii przerostowej? Czy cieszą się dobrym zdrowiem? Czy poddali się badaniom DNA w celu ustalenia, czy są nosicielami genów związanych z problemami ze stawami? Jeśli hodowca wykonał tego typu badania to możliwe, że kot będzie droższy. Jednocześnie daje to większe szanse na zakup zdrowego osobnika, który zostanie Twoim przyjacielem na długie lata.

Jaki charakter mają Maine coony?

Wygląd Maine Coonów może przywodzić na myśl niebezpiecznego lwa, jednak tak naprawdę są to przyjacielskie, łagodne i lojalne zwierzątka. Lubią się bawić, a jeśli nie zapewnisz im jej odpowiedniej porcji (w tym także pieszczot!), będą się tego uparcie domagać. Koniecznie należy zaopatrzyć się w dużą liczbę zabawek, szczególnie tych, które imitują polowania.

Koty Maine Coon są przeciwieństwem kotów nieśmiałych. Uwielbiają być w centrum uwagi i są z natury bardzo towarzyskie. Lubią obecność innych kotów, ludzi, a czasem nawet psów. Mają naturalną ciekawość i szybko się uczą, np. chodzenia w szelkach. W obiegowej opinii koty Maine Coon przypominają charakterem psy. Są bardzo przywiązane do swoich właścicieli i potrafią chodzić na smyczy. 

Zdrowie Maine coonów

Koty tej rasy żyją średnio od 14 do 18 lat. Jest to w dużym stopniu uwarunkowane genetycznie. Maine Coony miewają dziedziczne schorzenia, do których należą przede wszystkim:

  • dysplazja stawów biodrowych (może mieć łagodne objawami, ale też ciężki przebieg i skutkować nawet kalectwem),
  • zanik mięśni kręgosłupa, SMA (przyczyna choroby to śmierć neuronów rdzenia kręgowego, zazwyczaj koty mogą funkcjonować w miarę normalnie – nie odczuwają bólu, choć mają problemy z poruszaniem się),
  • kardiomiopatia przerostowa (najczęstsza choroba serca u kotów).

Jeśli chodzi o inne choroby, które mogą mieć koty Maine coon, są to choroby nerek (torbielowatość) i młodzieńcze zapalenie dziąseł. W przypadku każdej z tych chorób kot musi być monitorowany już od urodzenia, a biorąc pod uwagę problemy genetyczne, hodowcy muszą dokładnie przebadać oboje rodziców przed reprodukcją. Jeśli nadal zastanawiasz się, jaką rasę wybrać sprawdź także charakterystykę kota syberyjskiego oraz perskiego.

Autor

Moje teksty

Hej! Jestem Iga i uwielbiam zwierzęta, szczególnie te z zoo. Kiedy tylko mam wolną chwilę, staram się odwiedzać różne ogrody zoologiczne i poznawać ciekawe gatunki. A później przelwam swoje spostrzeżenia i przemyślenia na papier - a raczej klawiaturę - i dzielę się nimi z Wami w moich artykułach.