Rasy kotów

Nebelung – cena, charakter, zdrowie

nebelung

Nebelung to stosunkowo nowa rasa kotów, która wyglądem przypomina rosyjskiego kota niebieskiego. Te majestatyczne zwierzęta są spokojne i czułe, a w dodatku żyją dość długo. Przeczytaj garść przydatnych informacji o tej rasie!

Ile kosztuje nebelung?

Koty tej rasy nie są bardzo popularne w Polsce. Mimo to istnieje wiele hodowli, które je oferują. Cena kociąt z rodowodem to od 3000 do 5000 złotych. Każdy hodowca ustala ją indywidualnie w zależności od swojej renomy oraz kosztów związanych z utrzymaniem matki i całego miotu.

→→→ Ile kosztuje kot norweski leśny?

Nebelung – charakter 

Opis rasy określa nebelunga jako kota bardzo spokojnego i zrównoważonego. Zwierzęta te są bardzo czułe w stosunku do swoich właścicieli, choć przywiązują się w równym stopniu do wszystkich domowników. Nie lubią samotności, a w stosunku do obcych osób są raczej chłodne i trzymają się na dystans.

Kot nebelung najchętniej spędzałby cały czasu ze swoim właścicielem, ale dogaduje się dobrze także z innymi zwierzętami. Jego spokojny charakter sprawia, że najlepiej odnajdzie się w domu, gdzie mieszkają inne koty o podobnym usposobieniu. Nie ma problemu z kontaktem z psami, choć nie z tymi nad wyraz hałaśliwymi.

Nebelung to domator, który nie przepada za samotnymi przechadzkami.  Zazwyczaj przebywa w pobliżu swojego domu i najlepiej czuje właśnie w nim. Należy zadbać o to, aby nie wychodził sam na zewnątrz, a okna i balkony były dobrze zabezpieczone. Koty tej rasy rzadko używają strun głosowych, a kiedy już to robią, ich głos jest cichy i bardzo melodyjny. Przez większość czasu koty te są bardzo spokojne, ale lubią się bawić i należy je zachęcać do udziału w różnych zajęciach. Nie lubią głośnych, chaotycznych miejsc, więc lepiej, żeby przebywały w spokojnym otoczeniu niż w domu, który zawsze jest pełen gości.

→→→ Amerykański bobtail – jakie usposobienie ma ta rasa?

Kot nebelung – zdrowie

Koty rasy nebelung to na ogół zdrowe zwierzęta. Średnia długość ich życia wynosi nawet 16 lat. Nie odnotowano żadnych chorób genetycznych, które byłyby wspólne dla tych kotów. Zaleca się jednak kontrolowanie ich stanu zdrowia pod kątem nerek i pęcherza moczowego. Chociaż raz na rok warto pójść z kotem do weterynarza i wykonać badania przesiewowe moczu, a także biochemię i USG.

→→→ Przeczytaj także: Angora turecka – cena, charakter, zdrowie

Autor

Moje teksty

Hej! Jestem Iga i uwielbiam zwierzęta, szczególnie te z zoo. Kiedy tylko mam wolną chwilę, staram się odwiedzać różne ogrody zoologiczne i poznawać ciekawe gatunki. A później przelwam swoje spostrzeżenia i przemyślenia na papier - a raczej klawiaturę - i dzielę się nimi z Wami w moich artykułach.