Rasy kotów

Kot norweski leśny – cena, charakter, zdrowie

norweski kot

Norweski kot leśny wyewoluował bez ingerencji człowieka, dlatego cechuje go naturalny i dziki wygląd. Mimo to, jego usposobienie urzekło już niejednego fana czworonogów. Przeczytaj artykuł i poznaj cechy charakteru oraz cenę tej rasy. Dowiesz się także, jakie problemy ze zdrowiem mogą wystąpić u tych kotów.

Kot norweski leśny – cena

Kota norweskiego leśnego z rodowodem można kupić za kwotę od 2000 do 3000 zł. Wszystko zależne jest od renomy danej hodowli.

→→→ Sprawdź też, ile kosztuje amerykański bobtail!

Kot norweski leśny – charakter

Koty norweskie często określane są mianem „łagodnych olbrzymów”. Miłośnicy tej rasy są pod wrażeniem przyjaznego usposobienia czworonogów. Są pokojowo nastawione i łagodne, pomimo dużych rozmiarów. Z wyglądu przypominają dzikie koty, ale  bezwarunkowo przywiązują się do swojego opiekuna i najchętniej spędzałyby z nim każdą chwilę.

Bardzo lubią pieszczoty, uwielbiają się bawić oraz potrzebują odpowiedniej dawki aktywności, angażujących je zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W przeciwnym razie szybko dopadnie je nuda.

→→→ Przeczytaj także: Angora turecka – cena, charakter, zdrowie.

Zdrowie kota norweskiego leśnego

Dzięki naturalnemu pochodzeniu, rasa ta jest bardzo odporna i wytrzymała. Koty norweskie leśne mają jednak predyspozycje do niektórych chorób. Są to przede wszystkim schorzenia genetyczne, takie jak kardiomiopatia przerostowa (w skrócie HCM), glikogenoza typu IV (GSD4) oraz niedobór kinazy pirogronianowej (PK). Poza dziedzicznymi chorobami są to raczej zdrowe zwierzęta, które żyją średnio nawet 15 do 18 lat.→→→ Nebelung – sprawdź, jak długo żyją koty tej rasy?

Autor

Moje teksty

Hej! Jestem Iga i uwielbiam zwierzęta, szczególnie te z zoo. Kiedy tylko mam wolną chwilę, staram się odwiedzać różne ogrody zoologiczne i poznawać ciekawe gatunki. A później przelwam swoje spostrzeżenia i przemyślenia na papier - a raczej klawiaturę - i dzielę się nimi z Wami w moich artykułach.