Koty brytyjskie to jedne najstarszych gatunków w Europie. Mają charakterystyczny wygląd, którym zaskarbiły sobie sympatię wielu miłośników czworonogów. Przeczytaj artykuł i poznaj ich cenę i usposobienie. Dowiesz się także, jakie problemy zdrowotne dotykają tej rasy.
Kot brytyjski krótkowłosy – cena
Cena kociaka brytyjskiego krótkowłosego u hodowcy waha się od 1300 do 2500 zł. Czasami może być jeszcze wyższa. Cena zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie kota (czyli tytuły zdobyte przez jego rodziców), renoma hodowcy, a także przeznaczenie kociaka (do dalszej hodowli czy ma zostać pupilem domowym). Ważna może być pod tym względem nawet płeć.
Brytyjski krótkowłosy jest jedną z najpopularniejszych ras kotów, dlatego kupujący muszą zachować szczególną ostrożność przy zakupie. Upewnij się, że hodowca jest zarejestrowany w organizacji takiej jak FIFe lub innym stowarzyszeniu kotów. Unikaj również brania kociaka z ogłoszenia oferującego „darmowe kocięta brytyjskie”. Kocięta „rasowe” w bardzo niskich cenach lub nawet za darmo to duże ostrzeżenie – mogą one pochodzić z pseudohodowli i być narażone na niebezpieczne choroby i problemy zdrowotne.
Miesięcznie na utrzymania kota tej rasy należy wydać około 120-150 zł. Za tę cenę zapewnisz mu m.in. żwirek oraz karmę dobrej jakości.
Charakter kotów brytyjskich
Kot brytyjski ma pogodne i przyjacielskie usposobienie. Nie jest nachalny i hałaśliwy. Rzadko miauczy – chyba że domaga się ulubionych kąsków lub pieszczot. Cierpliwie znosi głaskanie – choć nie jest kotem typowo „na kolana”. Czasem potrzebuje czasu na relaks i trochę przestrzeni dla siebie. Nie lubi być noszony na rękach. Cechuje go wierność w stosunku do opiekuna, z którym spędza wiele czasu. Często chodzi za nim jak pies.
Kot brytyjski to zwierzę towarzyskie, bezkonfliktowe i odważne. Żyje w harmonii z innymi zwierzętami i szybko dostosowują się do zmian. Nie domaga się spacerów i preferuje domowe życie. Nie wykazuje też nadmiernych skłonności do wspinaczki – najszczęśliwszy będzie, kiedy pozwolisz mu spędzać spokojne wieczory na kanapie wspólnie z Tobą.
Temperament kociąt brytyjskich zmienia się wraz z wiekiem. Maluchy to zazwyczaj wulkany energii – wszędzie ich pełno. Wraz z biegiem lat kot brytyjski staje się spokojny i zrównoważony.
Zdrowie kotów brytyjskich
Koty brytyjskie znane są z dobrego stanu zdrowia. Największym zagrożeniem jest kardiomiopatia przerostowa, poważna choroba serca, która jest dziedziczona genetycznie. Choroba ta może pozostać niezdiagnozowana przez lata, dlatego zawsze zaleca się wykonanie badania genetycznego w tym kierunku. Ta rasa bywa też dotknięta wrodzoną wielotorbielowatością nerek oraz wodogłowiem lub hemofilią (rzadziej).
Rasa kotów brytyjskich krótkowłosych często cierpi na niedrożność kanalików łzowy, co wynika z brachycefalii, czyli krótkiego pyszczka. Objawia się to nadmiernym łzawieniem.
Brytyjczyki miewają też tendencję do nadwagi, dlatego trzeba bardzo skrupulatnie pilnować ich żywienia.
Sprawdź też, czym charakteryzują się inne rasy kotów, np. kot tonkijski, kot syjamski oraz Nebelung!