Porady

Dokocenie i dopsienie – jak wprowadzić nowego pupila do domu?

dokocenie i dopsienie

Adopcja drugiego kota lub wprowadzenie drugiego psa do domu to zawsze bardzo poważna decyzja. W tych sprawach nie powinniśmy iść na żywioł, a raczej słuchać wskazówek specjalistów. Czym jest dokocenie i dopsienie? Jak prawidłowo przeprowadzić proces wprowadzania nowego pupila do domu?

Dokocenie kota – co to jest?

Dokocenie to najprościej mówiąc, wprowadzenie kota do domu z kotem. Choć wielu osobom wydaje się, że mogą po prostu przynieść nowego czworonoga do domu i przedstawić go rezydentowi, w rzeczywistości jest to proces dużo bardziej skomplikowany i wymagający zaplanowania.

Planując dokocenie w domu, warto skonsultować się z behawiorystą, który przygotuje plan działania i oceni zgodność temperamentów i charakterów obu zwierząt, by uniknąć konfliktów. Należy przygotować się na czasową izolację oraz zwiększyć ilość zasobów odpowiednio aranżując przestrzeń.

Dokocenie – czy warto?

Wbrew pozorom koty to zwierzęta towarzyskie, które lubią kontakt z przedstawicielami swojego gatunku. Adopcja drugiego kota to szansa na uratowanie zwierzaka, a często również duże szczęście dla opiekuna. Należy jednak podejść do tematu zdroworozsądkowo, ponieważ decyzja o drugim kocie powinna być dokładnie przemyślana.

Kiedy wprowadzenie drugiego kota do domu to zły pomysł?

Dokocenie dorosłego kota do rezydenta – seniora, który całe życie był jedynakiem, może nie być najlepszym pomysłem. U zwierząt schorowanych stres związany z nowym członkiem stada może skończyć się pogorszeniem stanu zdrowia.

Złym pomysłem może być również wprowadzenie młodego kociaka do domu ze spokojnym, dorosłym kotem rezydentem ze względu na dużą różnicę temperamentów i potrzeb obu zwierząt.

Dopsienie – nowy pies w domu z psem

Analogicznie jak w przypadku dokocenia, dopsienie oznacza wprowadzenie drugiego psa do domu z psem. Mimo że drugi pies w domu jest mniejszym wyzwaniem logistycznym, również warto się do tego procesu przygotować. To nieprawda, że pies z psem zawsze się dogada, choć jest to znacznie bardziej prawdopodobne niż w przypadku kotów.

Drugi pies w domu – czy warto?

Psy to zwierzęta społeczne, dla których towarzystwo drugiego przedstawiciela swojego gatunku może wprowadzić dużo radości, dlatego dwa psy w domu to bardzo często dobry pomysł. Warto jednak pamiętać, by dobrze dopasować zwierzęta względem siebie, co pomoże uniknąć konfliktów. 

Kiedy wprowadzenie nowego psa do domu to zły pomysł?

Problem przy wprowadzeniu nowego psa do domu może pojawić się, gdy pies rezydent zmaga się z agresją lub lękiem, ma tendencje do obrony zasobów, a także w sytuacji gdy mamy do czynienia z psiakiem schorowanym, który potrzebuje więcej spokoju. To nieprawda, że towarzystwo drugiego czworonoga pomoże psu pozbyć się lęku separacyjnego, dlatego nie powinien to być dla nas powód do adopcji drugiego psa. Dwa psy potrzebują dwa razy więcej uwagi – nie powinniśmy decydować się na drugiego czworonoga, jeśli brakuje nam czasu na treningi z pierwszym.

Drugi pies w domu – jak wprowadzić nowego domownika?

Bez względu na to, czy bierzemy szczeniaka, czy adoptujemy dorosłego psa, zapoznanie psów warto przeprowadzić na neutralnym terenie. Podczas zapoznania należy unikać dostępu do cennych zasobów, takich jak zabawki, jedzenie czy uwaga opiekuna. Ważne, byśmy mogli sprawować kontrolę nad psami i interweniowali w odpowiednich momentach, nie dopuszczając do konfliktu. Dlatego dobrze, by dopsienie przeprowadzić wówczas, gdy posiadamy dobrą relację z psem rezydentem i możemy przewidzieć jak się zachowa.

Autor

Moje teksty

Hej! Jestem Iga i uwielbiam zwierzęta, szczególnie te z zoo. Kiedy tylko mam wolną chwilę, staram się odwiedzać różne ogrody zoologiczne i poznawać ciekawe gatunki. A później przelwam swoje spostrzeżenia i przemyślenia na papier - a raczej klawiaturę - i dzielę się nimi z Wami w moich artykułach.