Ragdoll to półdługowłosa rasa kota, której sierść jest niesamowicie przyjemna w dotyku. Zwierzęta te są dość duże i mają charakterystyczny wygląd. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile trzeba zapłacić za kocięta tej rasy, jaki mają charakter i jak długo żyją!
Ile kosztuje Ragdoll?
Kot Ragdoll kosztuje około 2500 do 4000 złotych, w zależności od jego umaszczenia i jakości hodowli. Koty te są dość drogie, ponieważ hodowcy dużo inwestują w opiekę nad kociętami oraz ich matką. Cały miot ma stałą opiekę weterynaryjną i wysokiej jakości żywność. W hodowli poświęca się wiele czasu na opiekę i socjalizację kotów. Jeśli jesteś gotowy, aby podjąć świadomą decyzję, wybierz kota rasowego z miejsca o dobrej renomie, które jest zrzeszone w związkach felinologicznych.
→→→ Sprawdź, ile kosztuje kot perski!
Ragdoll – charakter
Troskliwe i czułe, ragdolle chętnie pójdą za tobą wszędzie. Są to koty ciekawskie i z radością dołączą do wszystkich codziennych czynności, obserwując uważnie swoje otoczenie. Rasa ta jest znana z łatwego dostosowania się do codziennej rutyny w domu. Ragdoll z ogromną radością powita Cię w drzwiach po powrocie z pracy. Jeśli tylko będzie miał okazję, wskoczy Ci na kolana. Koty te najlepiej czują się w domu, gdzie mogą komfortowo wylegiwać się na kanapie lub fotelu. Ragdoll nie jest miłośnikiem wspinaczki – zazwyczaj jeśli chodzi o wyższe miejscu w domu to znajdziesz je kanapie lub fotelu. Te koty nie są też hałaśliwe. Ich głosu spodziewaj się, kiedy zgłodnieją lub będą domagać się porcji pieszczot. Ragdolle nie mają problemu z noszeniem ich na rękach. Zupełnie się wtedy rozluźniają.
→→→ Przeczytaj też: Angora turecka – cena, charakter, zdrowie.
Ragdoll – zdrowie
Ragdolle żyją średnio od 12 do 15 lat. Koty o wysokiej odporności mogą dożyć nawet 18 lat. Charakterystyczne schorzenia tej rasy to m.in. genetyczna choroba serca – kardiomiopatia przerostowa oraz wielotorbielowatość nerek, choć ta występuje zdecydowanie rzadziej. Choroby te są możliwe do wykrycia za pomocą testów DNA. Koty Ragdoll wolno rosną, choć mają duże rozmiary, co powoduje, że często zmagają się z problemami ze stawami. Są też podatne na inne typowo kocie choroby, takie jak:
- choroby przyzębia,
- kamica moczowa,
- cukrzyca,
- otyłość.
→→→ Sprawdź też, jak długo żyje kot syjamski!