Blog o zdrowiu, urodzie i odchudzaniu

Zapalenie migdałków-co powoduje, co to jest, objawy

Zapalenie migdałków-co powodujeCo to jest zapalenie migdałków?

Zapalenie migdałków to infekcja lub zapalenie migdałków. Migdałki to kuleczki komórek limfatycznych po obu stronach gardła, zarówno powyżej, jak i za językiem. Należą one do układu odpornościowego organizmu, który pomaga organizmowi zwalczać infekcje.

Zapalenie migdałków często ustępuje samoistnie po 4 do 10 dniach.

Co powoduje zapalenie migdałków?

Często zapalenie migdałków jest wywoływane przez infekcję. Mniej typowo, jest wywoływane przez te same bakterie, które tworzą smugi w gardle. W rzadkich przypadkach może je wywołać grzyb lub krwiopijca.

Zapalenie migdałków rozprzestrzenia się w powietrzu w postaci kropli, gdy zanieczyszczona osoba oddycha, kaszle lub kicha. Może to doprowadzić do zakażenia po zażyciu tych koralików lub po ich założeniu na skórę lub na przedmioty, które są dostępne w kontakcie z ustami, nosem lub oczami.

Jakie są oznaki i objawy?

Głównymi objawami i oznakami zapalenia migdałków jest ból gardła. Gardło, a także migdałki zazwyczaj wyglądają na czerwone, a także są zapalne. Migdałki mogą mieć plamy na nich lub ropę, która pokrywa je całkowicie lub w łatach. Wysoka temperatura jest również powszechna.

Jeśli wydaje ci się, że masz chłodno, z objawami takimi jak kapanie i stęchlizna w nosie, kichanie, a także kaszel, prawdopodobnie przyczyną jest wirus.

Jeśli masz bóle w gardle oraz nagłą i ciężką gorączkę, a także zapalone węzły chłonne, jednak nie masz objawów przeziębienia, zakażenie jest najprawdopodobniej wywołane przez zarazki. Sugeruje to, że musisz udać się do lekarza i najprawdopodobniej będziesz potrzebował przeprowadzenia strep-testu.

W jaki sposób rozpoznaje się zapalenie migdałków? Diagnoza

Twój lekarz sprawdzi Twoje gardło, czy masz czerwone i obrzmiałe migdałki z plamami lub odleżynami. Objawy te mogą sugerować, że masz zapalenie migdałków.

Twój pracownik medyczny może wykonać posiew do gardła lub szybkie badanie w celu wykrycia smug. Pozwoli ono stwierdzić, czy zapalenie migdałków jest wywoływane przez zarazki paciorkowców.

Twój lekarz może dodatkowo zapytać o wcześniejsze infekcje gardła. Jeśli zapalenie migdałków występuje powszechnie, może to mieć wpływ na wybór sposobu leczenia.

Jeśli lekarz uzna, że masz mononukleozę, może wykonać test na obecność mononukleozy.

Jak dokładnie się z tym postępuje?

Zapalenie migdałków wywołane przez infekcję zazwyczaj samo zanika. Terapia koncentruje się na tym, by pomóc ci poczuć się o wiele lepiej. Możesz mieć możliwość złagodzenia dyskomfortu w gardle, jeśli będziesz spożywać ciepłą herbatę, przyjmować leki przeciwbólowe, a także stosować różne inne terapie domowe. Nie podawaj aspiryny nikomu, kto ma 18 lat lub więcej młodemu. Jest to związane z poważną chorobą zwaną zaburzeniem Reye’a.

Jeśli zapalenie migdałków wywołane jest przez strept, należy zastosować leczenie antybiotykami. Antybiotyki wydawane na receptę mogą pomóc w zapobieganiu rzadkim, ale poważnym problemom spowodowanym przez streptę i mogą regulować rozprzestrzenianie się infekcji.

Ogólnie rzecz biorąc, lekarze proponują zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie migdałków tylko wtedy, gdy występują poważne problemy z migdałkami. Należą do nich infekcje powtarzające się i powtarzające lub długotrwałe infekcje, które nie ulegają poprawie po terapii i utrudniają codzienne czynności. Zarówno Ty jak i Twój lekarz możecie ustalić czy zabieg chirurgiczny jest najlepszą opcją po dokładnym zbadaniu ogólnego stanu zdrowia Twojego lub Twojego dziecka.

Trombocytopenia

Pleśniawki