Blog o zdrowiu, urodzie i odchudzaniu

Ząbkowanie-kiedy zaczyna się, co to jest, objawy, oznaki

ząbkowanieCo to jest ząbkowanie?

Dziecko rzeczywiście ząbkowało, gdy jego pierwszy zestaw białek perłowych, zadzwonione zęby mleczne, przebiły się przez dziąsła.

Kiedy zazwyczaj zaczyna się ząbkowanie?

Ząbkowanie zazwyczaj zaczyna się około 6 miesiąca życia. Jednak typowe jest, że ząbkowanie zaczyna się zawsze między 3 miesiącem a 1 rokiem życia. Przy okazji Twoje dziecko ma około 3 lat, na pewno będzie miało wszystkie dwadzieścia ząbków.

Dolny przedni koniec ząbków jest zazwyczaj pierwszy. Górne zęby główne zwykle pojawiają się w 1 do 2 miesięcy po dolnych przednich białych perłowych. Znajdź obrazek, który pokazuje, kiedy główne zęby wejdą.

Jakie są rzeczywiście objawy i oznaki?

Niektóre dzieci są bardziej wybredne niż typowe, gdy ząbkowały. W rzeczywistości może to być spowodowane dyskomfortem, a także obrzękiem dziąseł przed pojawieniem się zęba. Objawy te zaczynają się zazwyczaj około 3 do 5 dni przed pojawieniem się zęba, a także ustępują, gdy tylko biel perłowa uszkodzi skórę. Wiele niemowląt nie wydaje się mieć wpływu na ząbkowanie.

Dzieci mogą atakować swoje dłonie lub zabawki, aby złagodzić napięcie w ich periodontalach. Mogą również odmawiać jedzenia i picia, ponieważ ich jamy ustne uległy uszkodzeniu.

Wiele niemowląt dryfuje w trakcie ząbkowania, co może spowodować wyłamanie na podbródku, twarzy lub tułowiu.

Umiarkowane oznaki i objawy, które normalnie ulegają poprawie, są w rzeczywistości absolutnie nie do pomyślenia. Zadzwoń do lekarza, jeśli objawy dziecka są poważne lub nawet nie ulegają poprawie.
W jaki sposób możesz pomóc dziecku, aby czuło się naprawdę wyjątkowo komfortowo podczas ząbkowania?

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które pomogą Twojemu dziecku poczuć się znacznie lepiej podczas ząbkowania:

Używaj czystego palca (lub zimnego pierścienia do ząbkowania), aby delikatnie wycierać dziąsło dziecka przez około 2 momenty jednocześnie. Wiele dzieci uważa to za relaksujące, choć na początku mogą się temu sprzeciwiać.
Zapewnij dziecku bezpieczne przedmioty do żucia, takie jak gumki do ząbkowania. Nie używaj wypełnionych płynem pierścieni do ząbkowania.
Jeśli to konieczne, zaoferuj dziecku środek przeciwbólowy, który jest sklasyfikowany dla jego wieku. Przeczytaj i stosuj się do wszystkich wskazówek. Nie podawaj środków przeciwbólowych żadnej osobie znacznie młodszej niż 18 lat, biorąc pod uwagę, że w rzeczywistości są one związane z zespołem Reye’a, rzadkim, ale poważnym schorzeniem.

Kanadyjska Organizacja Stomatologiczna (CDA) nie zachęca do korzystania z innych rozwiązań ząbkowania, w tym żeli, które nakładasz na dziąsła dziecka. Twój maluch może je zjeść.

Czytaj również inne nasze artykuły:

Mięśniaki macicy

Mocznica