Blog o zdrowiu, urodzie i odchudzaniu

Mięśniaki macicy-co to są, diagnoza, leczenie, objawy

Mięśniaki macicy-co to są, diagnoza, leczenie, objawyCo to są mięśniaki macicy?

Włókniaki macicy to w rzeczywistości obrzęki, które narastają na macicy. Możesz je mieć od wewnątrz, od zewnątrz lub w ścianie Twojego łona.

Twój lekarz może nazwać wszystkie z nich guzami włókniaków, leiomyoma, a nawet mięśniakami. Jednak mięśniaki macicy na pewno nie są komórkami nowotworowymi. Nie musisz niczego o nich przeprowadzać, chyba że w rzeczywistości powodują one obawy.

Mięśniaki są niezwykle powszechne u dziewcząt po 30. i 40. roku życia. Jednak fibroidy zazwyczaj nie wywołują powikłań. Wiele kobiet na pewno nigdy nie wie, że je posiadają.

Co powoduje powstawanie mięśniaków w macicy?

Lekarze nie są pewni, co powoduje powstawanie mięśniaków. Jednak żeńskie hormony ciała estrogeny, jak również progesteron wydają się tworzyć je rozszerzać. Twój organizm produkuje najwyższe poziomy tych hormonów w ciągu lat, kiedy masz okresy.

Twoje ciało fizyczne schodzi z tych hormonów po tym, jak przestaniesz mieć miesiączki (menopauza). Mięśniaki często kurczą się po menopauzie i odchodzą, co wywołuje oznaki i objawy.

Jakie są właściwie objawy?

Częste mięśniaki na pewno nie daje żadnych objawów. Albo nawet wskaźniki mogą być łagodne, jak przedziały czasowe, które w rzeczywistości są nieco cięższe niż zwykle. W przypadku krwotoku z włóknami lub wysunięcia organów, wskaźniki mogą utrudniać czerpanie przyjemności z życia. Mięśniaki macicy sprawiają, że niektóre samice mają:

Długie, bełkotliwe czasy trwania i skurcze.
Pełność lub ucisk w brzuchu.
Mały ból w plecach.
Dyskomfort w trakcie seksu.
Typowy impuls do oddawania moczu.

Silne krwawienie przez cały czas trwania stosunku może powodować anemię. Niedokrwistość aplastyczna może powodować, że uważasz się za słabą, jak i zmęczoną.

Czasami mięśniaki mogą łatwo utrudnić oczekiwanie.

Jak właściwie wykrywa się mięśniaki w macicy?

Aby dowiedzieć się, czy masz mięśniaki, Twój lekarz z pewnością zapyta Cię o Twoje objawy i symptomy. Zrobi ona lub on badanie miednicy, aby sprawdzić wielkość Twojego łona.

Lekarz może wysłać Panią na badanie ultrasonograficzne lub jeszcze jedno badanie przedstawiające zdjęcia Pani macicy. Pomogą one lekarzowi zobaczyć, jak duże są Twoje mięśniaki, a także gdzie one rzeczywiście rosną.

Lekarz może również wykonywać badania krwiobiegu w celu poszukiwania niedokrwistości lub innych problemów.

Jak się nimi zająć?

Jeśli nie przeszkadzają Ci fibroidy, z pewnością nie musisz nic robić na temat wszystkich z nich. Lekarz z pewnością sprawdzi je wszystkie podczas częstych wizyt, aby sprawdzić, czy urosły.

Jeśli Twoimi podstawowymi objawami są ból i masywna utrata krwi, postaraj się podać bez recepty lek przeciwbólowy, taki jak ibuprofen, i zapytaj swojego lekarza o tabletki antykoncepcyjne. Mogą one pomóc Ci poczuć się znacznie lepiej, a także rozjaśnić Twoje ramy czasowe. Jeśli masz niedokrwistość aplastyczną, zażywaj tabletki z żelazem i jedz produkty żywnościowe, które są rzeczywiście bogate w żelazo, takie jak porcje, zboża, a także warzywa liściaste, przyjazne dla środowiska.

Jeśli sąsiadujecie z menopauzą, możecie spróbować leków, które wyleczą wasze objawy. Ciężkie miesiączki ustąpią po menopauzie.

W rzeczywistości istnieje wiele innych sposobów radzenia sobie z włókniakami. Jednym z nich jest zabieg embolizacji włókniaka macicy. To może łatwo zredukować fibroidy. To może być rzeczywiście wybór, jeśli na pewno nie zamierzasz mieć małe, ale chcesz zachować macicę. To nie jest operacja, dlatego większość dziewcząt naprawdę czuć się o wiele lepiej szybko. Jednak fibroidy mogą się rozwinąć z powrotem.

Jeśli twoje wskaźniki bardzo ci przeszkadzają, być może zechcesz pomyśleć o zabiegu chirurgicznym. Wiele z nich rozwija się powoli, więc rozważenie opcji może zająć trochę czasu.

Istnieją dwa główne rodzaje operacji chirurgicznych dla włókniaków. Który jest rzeczywiście lepszy dla Ciebie zależy od wieku, jak ogromne są Twoje fibroidy, gdzie są, a także czy chcesz mieć małe.

Operacja chirurgiczna w celu uzyskania fibroidów nazywana jest miomektomią. Twój specjalista medyczny może doradzić, jeśli spodziewasz się uzyskać oczekiwany lub nawet po prostu chcesz zachować swoje łono. Może to zwiększyć twoje szanse na urodzenie dziecka. Nie działa ona jednak regularnie, a także może się rozszerzyć z powrotem.
W celu wyjęcia macicy należy skontaktować się z chirurgiem w celu przeprowadzenia histerektomii. W rzeczywistości jest to jedyny sposób, aby mieć pewność, że włókniaki na pewno nie wrócą. Twoje objawy znikną, ale na pewno nie będziesz mogła otrzymać spodziewanego.

Przeczytaj również:

Mocznica

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego